Naudas uzkrāšanas veidi

Uzkrājumu veidošana ļauj nodrošināties pret negaidītām naudas grūtībām un veidot stabilāku nākotni, līdz ar to pat doma par uzkrājumu veidošanu jau uzskatāma par mazu solīti pretī labākai un stabilākai nākotnei.

Lai krāšana norisinātos veiksmīgi un pēc noteikta laika mērķis būtu sasniegts, būtu jāizvēlas piemērotākais naudas uzkrāšanas veids, kas neļautu uzkrājumus pirms laika iztērēt kā arī nesarežģītu pašu krāšanas procesu.

Drošākie naudas uzkrāšanas veidi ir banku vai citu finanšu iestāžu piedāvātie krājkonti. Krājkonti mēdz būt dažāda veida un parasti tie ir speciāli pielāgoti konkrētajam uzkrājuma mērķim. Atkarībā no uzkrājuma mērķa, krājkontā nauda var tikt krāta un glabāta no viena līdz pat vairākiem desmitiem gadu, kā arī tā var būt samērā brīvi pieejama vai gluži pretēji ar ierobežotu pieejamību līdz konkrētam laikam.

Šobrīd populārākie no krājkontiem ir:

  • Parastais krājkonts – bankas konts, kurā veidotie uzkrājumi tiks nošķirti no ikdienas tēriņiem.
  • Pilngadības krājkonts un uzkrājums bērna nākotnei – uzkrājumi, kas tiek veidoti, līdz kāda noteikta termiņa sasniegšanai, piemēram, bērna pilngadībai vai kādam konkrētam bērna vecumam.
  • Pensiju 3. līmenis – uzkrājums vecumdienām, kuru būs iespējams saņemt jau no 55 gadu vecuma. Uzkrājumu varēs saņemt visu uzreiz vai arī pa daļām.

Krājkontus piedāvā vairākas bankas, un to piedāvājumi galvenokārt atšķiras pēc minimālajām veicamo iemaksu summām un uzkrājuma procentu likmēm, kuras banka Jums maksās par uzkrājuma veidošanu. Parasti krājkontiem piemērotās uzkrājumu procentu likmes nav īpaši augstas un, vairumā gadījumu, peļņa pie izveidotā uzkrājuma ir vien simbolika, taču vienalga patīkama.

Ja jau peļņa nav nemaz tik liela, varētu rasties jautājums par to, kāpēc gan izmantot krājkontu nevis veidot uzkrājumu krājkasītē, kas atrodas tepat blakus. Uz šo jautājumu nav grūti atbildēt –

  1. Noteikti tāpēc, ka no krājkonta naudu nav tik vienkārši paņemt un iztērēt, piemēram, gadījuma ja beigusies skaidra nauda ko bērnam iedot līdzi uz skolu vai kādā līdzīgā gadījuma,
  2. Ja kādreiz dzīvē esat nolēmis iegādāties mājokli ar hipotekārā kredīta palīdzību vai noformēt jebkāda cita veida aizdevumu, uzkrājums bankā noteikti kalpos, kā priekšrocība aizdevuma saņemšanai, kā arī palīdzēs iegūt izdevīgākus kredīta nosacījumus, tai skaitā aizdevuma procentu likmi.

Veidojot uzkrājumus pensiju fondā, Jūs saņemsiet nodokļu atvieglojumus, kurus neiegūtu krājot naudu zeķē vai krājkasītē, tāpat uzkrāto naudu glabāt bankā ir daudz drošāk nekā kādā no mājas slēptuvēm, jo diemžēl mūsdienu garnadžu fantāzija ir gana attīstīta un pastāv liela iespēja, ka izvēlētā slēptuve varētu tikt atrasta.

Lai arī kādu no naudas uzkrāšanas veidiem izvēlētos, noteikti apsveriet tā plusus u mīnusus, kā arī izvēloties atvērt krājkontu, rūpīgi iepazīstieties ar visiem tā lietošanas nosacījumiem un jautājumu gadījumā, nekautrējaties tos uzdot bankas finanšu speciālistam.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *