Naudas uzkrāšana

Naudas uzkrājumu veidošana ir pazīstama jau no tiem laikiem, kad nauda vispār sāka rasties un vienmēr bijusi svarīga personīgā un valsts budžeta sastāvdaļa. Lai gan mūsdienās lielākā daļa cilvēku apzinās uzkrājumu veidošanas nozīmīgumu, vien retais ik mēnesi atlicina kādu ienākumu daļu savam naudas uzkrājumam. Statistika liecina, ka uzkrājumus veido tikai aptuveni 40% no Latvijas mājsaimniecībām jeb ģimenēm.

Kāpēc veidot uzkrājumu?

Lieki naudas līdzekļi veido stabilitāti un var kļūt par palīgu kādā no personīgās finanšu krīzes situācijām. Uzkrājot kādam konkrētam mērķim, auto iegādei, ceļojuma, bērna nākotnei vai savai pensijai, Jūs nodrošināt sev labklājību nākotnē, jo apmaksājot kārotās vai nepieciešamās lietas ar uzkrātās naudas palīdzību, netiks samazināts ikdienas tēriņu budžets. Šobrīd valsts un bankas nāk pretī uzkrājumu veidotājiem, piedāvājot nodokļu atvieglojumus, bezmaksas apdrošināšanu un vēl citus bonusus, kas palīdz atvieglot šodienas dzīvi.

Kā veidot naudas uzkrājumus?

Naudas uzkrāšana patiesībā ir daudz vienkāršāks process, nekā daudziem šķiet. Uzkrājumus var veidot liekot naudu krājkasītē, seifā vai zeķē, respektīvi, veidojot un glabājot uzkrājumu mājas vai kāda vien sev zināmā vietā, vai arī ieskaitot naudu krājkontā, kuru apkalpo banka vai kāda cita finanšu iestāde.

Lai izdotos sasniegt mērķi un sakrāt iepriekš paredzēto naudas summu, regulāri jānovirza līdzekļi uzkrājuma veidošanai, nosakot kādu konkrētu iemaksu veikšanas termiņu, piemēram, reizi mēnesī veiciet iemaksas krājkontā vai izvēlētajā krāšanas vietā. Svarīgi būtu veikt iemaksas arī tad, ja konkrētajā mēnesī bijuši papildus tēriņi vai arī veicat kredīta atmaksu, šādā situācijā nosakiet sev mazāku iemaksājamās summas apmēru, taču neizlaidiet iemaksas veikšanu.

Naudas summu, kuru regulāri veltīt uzkrājumu veidošanai nosaka katrs cilvēks pats un, lai gan eksperti, kā optimālos iemaksu lielumus mēdz minēt 10 – 20% no ikmēneša ienākumiem, katram pašam būtu jāaprēķina sev piemērotākais iemaksas apmērs.

Uzkrājuma veidošanai nekādā veida nevajadzētu ietekmēt Jūsu šī brīža dzīves kvalitāti, līdz ar to novirziet naudas uzkrāšanai tik lielu savu ienākumu daļu, cik šobrīd varat brīvi atļauties, jo vienmēr pastāv iespēja tās apjomu palielināt vai samazināt atkarībā no konkrētās situācijas.

Ja šķiet, ka šī brīža finansiāla situācija ir visai saspīlēta un līdzekļu, ko novirzīt uzkrājuma ir gaužām maz, noteikti veiciet sava budžeta pārplānošanu vai, ja vēl neesat pievērsies sava vai ģimenes budžeta plānošanai, noteikti sāciet to darīt.

Rūpīgi apskatot savus ienākumus un izdevumus un izveidojot mēneša budžeta plānu, pastāv iespēja ietaupīt vairākus desmitus un pat simtus eiro. Pārskatot savus ikdienas izdevumus Jūs noteikti atradīsiet izdevu grupu, kuru iespējams samazināt, tādā veidā iegūstot papildus līdzekļus uzkrājuma veidošana. Plānojot budžetu atcerieties, ka izdevumu samazināšana nenozīmē atteikšanos no kā svarīga – tā ir lētāku alternatīvu meklēšana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *