Kas ir finanšu plānošana?

Finanšu plānošana ir mērķtiecīga domāšana par savām finansēm tā, lai varētu efektīvāk saprast savus izdevumus, kā arī sasniegt mērķus – piemēram, nomaksāt kredītu, aizbraukt ceļojumā, kā arī samaksāt par lietām, kas nepieciešamas ikdienā. Finanšu plānošana visbiežāk ietver mērķu uzstādīšanu un, cerams, piepildīšanu.

Kas vienmēr būs labā finanšu plānā?

Plānoto ienākumu un izdevumu pārskats – lielākajai daļai cilvēku Latvijā ir regulāri ienākumi un izdevumi, tāpēc nav grūti sastādīt fiksēto ienākumu un izdevumu plānu. Piemēram, fiksētie ienākumi būs mēnešalga, fiksētie izdevumi vienmēr būs dzīvokļa īre/hipotekārais kredīts, transporta izdevumi (ja braucat ar sabiedrisko transportu), utt. Savukārt nefiksētos izdevumus – ēdiens, ceļojumi, monētu kolekcijas iegāde, par kuru jūsu sieva uztrauksies, un arī jūs pats laika gaitā sapratīsit, ka tas nebija labs pirkums – tāpat var izmērīt vidusmērā, piemēram, apsekojot jūsu pēdējo mēnešu ienākumu/izdevumu izrakstu interneta bankā.

Drošības spilvena uzkrāšana – tā kā dzīve nesastāv no fiksētajiem ienākumiem un izdevumiem, ir laba ideja uzkrāt t.s. drošības spilvenu, kas vienkārši ir uzkrājumi bankā, zeķē vai pie citiem cilvēkiem. Tos var izmantot, piemēram, lai samaksātu par zobārstu, saplīsušu mašīnu, kā arī uzturētu sevi, piemēram, ja esat zaudējis darbu pēc panikas lēkmju sērijas, kas neļāva jums ierasties ofisā tad, kad “obligāti jābūt, savādāk vari vairs nenākt”. Drošības spilvens, starp citu, lielai daļai cilvēku ir vecāki vai radi, bagāti draugi vai vienkārši cilvēki, pie kuriem vajadzības brīdī vērsties. Jebkurā gadījumā, ja jums nav ideju, kā uzkrāt finanšu drošības spilvenu, viena laba ideja būtu vienkārši ieskaitīt 10% no saviem ikmēneša ienākumiem uzkrājumu kontā. Pēc gada jums tur būs jau 120% mēnešalgas, kuru varēsit iztērēt, lai segtu neparedzētus izdevumus.

Uzkrājumu veidu plānošana – ja augstāk minētais piemērs, t.i., uzkrājumu veidošana, vienkārši iemaksājot kontā noteiktu summu katru mēnesi, jums šķiet pārāk vienkāršs, vai arī ja jums katru mēnesi jau tāpat veidojas uzkrājumi, tad vērts padomāt arī par citu veidu uzkrājumiem un drošības spilveniem. Sākot no iemaksām pensiju fondā un beidzot ar investīcijām, dzīvības apdrošināšanu, bērnu nākotnes nodrošināšanu – ir neskaitāmu veidu drošības spilveni un uzkrājumu veikšanas varianti. Ja nu jūs jau esat nonācis tādā vietā, kur jums nevajag tikai pamata pakalpojumus, varat vai nu apsvērt šādus pakalpojumus pats, vai doties uz banku, kur jums sniegs finanšu konsultācijas.

Citas pieejas finanšu plānošanai – tā kā daudzi cilvēki nevēlas domāt par savām finansēm, viņi ļauj par tām domāt citiem, piemēram, grāmatu autoriem, kas postulē sava veida pieejas finanšu plānošanai, kas balstās nevis ciparos, bet attieksmē pret naudu. Uzreiz gribas teikt, kāds attieksmei sakars ar skaitļiem, taču, pat esot ļoti pragmatiskam un skeptiskam, var apgalvot, ka katram jau tāpat ir attieksme pret naudu, piemēram, noformulējot banāli, ir daži, kas domā “nauda mani dara brīvu” un vēl citi – “nauda mani ierobežo”, ar to domājot, ka viņi ir no tās atkarīgi. Tā kā par naudu iespējams pirkt neskaitāmas pieredzes un pakalpojumus un apmeklēt vietas, kuras bez naudas apmeklēt būtu vai nu apgrūtinoši, vai neiespējami, dažos gadījumos nauda ir kā mīkla, kas ietek vafeļu veidnītē – ja tās nepietiks, tad vafele būs ēdama, bet tāpat nepabeigta (vafele apzīmē dzīvi).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *