Investoru piesaiste

Investoru piesaiste ir svarīgs posms jebkura uzņēmuma darbībā – tajā nostiprinās pašu uzņēmēju domas par uzņēmuma nākotni, kā arī tiek iegūta nauda, lai izvērstu uzņēmuma darbību.

Ko ņemt vērā, mēģinot piesaistīt investorus?

Investori pieprasīs vismaz 10% daļu uzņēmumā, kā arī vēlēsies piedalīties lēmumu pieņemšanā. Investori rēķinās ar peļņu – vismaz 20%, taču pārsvarā 20 – 30% noteikta perioda laikā. Investori reti vēlas iegādāties vairāk nekā 49% akciju, t.i., akciju kontrolpaketi. Uzņēmumi, kuri pārdod vairāk nekā kontrolpaketi, faktiski var rēķināties arī ar uzņēmuma valdes maiņu.

Kur meklēt investorus?

Starp citu, vēl viena vieta, kur uzrunāt ārzemju investorus, ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA), kas ir Latvijas valsts organizācija, kas palīdz uzņēmumiem atrast perspektīvus investorus. Lai gan parasti prioritātes ir metālapstrāde un mašīnbūve, transports un loģistika, informācijas tehnoloģijas, dzīvības zinātnes, veselības aprūpe, kokrūpniecība, zaļās tehnoloģijas un pārtikas rūpniecība. Tomēr tāpat vērts apdomāt šādu investīciju piesaisti, arī ja jūsu uzņēmums pārstāv citu nozari.

Ja jūsu produkti un pakalpojumi ir tiešām revolucionāri, daudzi investorus piesaista t.s. crowdfunding jeb pūļa finansēšanas mājaslapās, piemēram, KickStarter vietnē, kurā faktiski tiek pārdota ideja – vēl tikai izstrādē esoši produkti un pakalpojumi, kurus var eksportēt.

Kā iepatikties investoriem?

Ja meklējat informāciju par investoru piesaisti, tad, visticamāk, vēl neesat piesaistījis investorus. Iespējams, tā pat ir pirmā reize, kad par to domājat. Biznesa žurnāls Forbes akcentē vairākas personīgas kvalitātes, kas iepatiksies investoriem pa virsu arī jūsu daudzsološajiem nākotnes peļņas rādītājiem. Tās būtu – pieejamība, draudzīgums, godīgums, kā arī prestižs. Kā raksta Forbes, investori parasti ir nodrošināti cilvēki, tāpēc viņiem svarīgi ne tikai, lai jūsu projektam būtu atdeve – taču tā nenoliedzami ir svarīga – bet arī lai tā ideja būtu cildena, skaista, kā arī tai būtu potenciāls padarīt arī investorus slavenus. Jo investoriem parasti naudas netrūkst, un investīcijas var būt arī veids, kā naudu pārvērst slavā.

Īsumā:
  • Esiet pret investoriem pieklājīgs, komunicējiet ātri, esiet atbalstošs atiecībā uz viņu idejām;
  • Esiet godīgs, jo investori noteikti ir informēti gan par tirgus situāciju, gan līdzīgiem uzņēmumiem;
  • Nebaidieties runāt pat nedaudz aizgrābtā tonī, jo svarīgi, ka ne tikai jūs, bet arī viņus aizrauj jūsu attīstības idejas.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *