Ikdienas izdevumi

Ikdienas izdevumi ir nauda, kas nepieciešama cilvēkam ikdienas izdevumu segšanai. Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2014. gadā katram Latvijas iedzīvotājam ikdienas izdevumu segšanai bija nepieciešami 452 eiro mēnesī. Tas ir uz katru ģimenes locekli.

Šāda summa, protams, lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju nav iespējama, un visgrūtāk ikdienas izdevumus segt ir tieši vismazāk aizsargātajām grupām – pensionāriem, cilvēkiem, kas audzina bērnus vieni, kā arī daudzbērnu ģimenēm. Vadoties pēc šiem pašiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem, aptuveni 50% Latvijas iedzīvotāju sedz ikdienas izdevumus ar lielām grūtībām vai ar grūtībām.

Kādi pārsvarā ir ikdienas izdevumi?

Ikdienas izdevumu galveno daļu sastāda transporta un pārtikas izdevumi. Tāpat ikdienas izdevumi ir cigaretes, avīzes, un viss pārējais, ko mums vajag un nevajag – apģērbs, apavi, zobu birstītes, utt. Liela daļa ikdienas izdevumu ir tādi, no kuriem iespējams “izvairīties” – piemēram, var atmest smēķēšanu, pārvietoties ar velosipēdu (ja tāds ir, un tikai siltajos mēnešos), kā arī lasīt avīzes bibliotēkās. Tomēr apgriezt izdevumus ir ļoti nepatīkami, jo to, cik ļoti mūs pie saprāta spēj uzturēt ikdienas mazie prieciņi, mēs sākam apzināties tikai tad, kad to vairs nav.

Kā plānot ikdienas izdevumus?

Ikdienas izdevumus vislabāk plānot, ja lielāko daļu pirkumu veicat ar karti. Tādā gadījumā varat paskatīties sava bankas konta izrakstu un saprast, kur tērējat visvairāk, kā arī kur šos izdevumus var apiet vai vismaz samazināt. Plānojot ikdienas izdevumus, iespējams tos samazināt, piemēram, nopērkot transporta mēnešbiļeti tā vietā, lai katru rītu pirktu e-talonu. Tāpat iespējams pasūtīt savus mīļākos preses izdevumus. Piemēram, “Rīgas laiks” nu jau labu laiku pieejams arī abonenta veidā – un sanāk daudz lētāk. Pakavējoties pie preses, iespējams to arī lasīt internetā. Tāpat iespējams arī sākt izmantot klientu kartes, piemēram, iecienītākajos veikalos, degvielas uzpildes stacijās, kā arī izmantot kuponus, maksājot par pakalpojumiem, kā, piemēram, masāžu.

Dzīvesveids

Starp citu, vēl viena pozīcija, kurā iespējams samazināt izdevumus, ir arī samazinot iespēju, ka kaut kāda veida izdevumi kādā brīdī izaugs tik lieli, ka tos vairs nespēsit kontrolēt. Piemēram, nodarbojoties ar skriešanu un izvēloties augļus un dārzeņus gaļas produktu vietā, jūs varēsit ne tikai ietaupīt, bet ilgtermiņā arī mazāk slimot un, iespējams, izvairīties arī no kādas slimības.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *