Gada procentu likme (GPL)

Gada procentu likme jeb GPL norāda uz to, cik dārgi vai gluži pretēji lēti konkrētais aizdevums izmaksās. GPL ir procentos izteiktas kredīta kopējas izmaksas (izmaksas, ko sedz kredīta ņēmējs) viena gada periodam. Kredīta kopējas izmaksas veido administratīvie izdevumi, banku pakalpojumi, klienta kredītinformācijas saņemšana, aizdevēja peļņa un vēl citas izmaksas atkarībā no aizdevuma veida.

Gan vēsturiski, gan mūsdienās GPL aprēķina pēc speciālas formulas, kuru vienkāršojot varētu attēlot šādi:

Summa, kas tiek maksāta par aizdevumu x Mēnešu skaits gadā = Maksa par aizdevumu gadā

GPL (%) = Aizdevums / Maksa par aizdevumu gadā x 100

Salīdzinot aizdevumu gada procentu likmes var noskaidrot, kurš no aizdevumiem būs izdevīgāks un par kuru mazāk pārmaksāsiet, taču jāņem vērā, ka objektīvu rezultātu iegūsiet tikai tad, ja vienlaicīgi salīdzināsiet vienas kategorijas aizdevumu piedāvājumus, piemēram, tikai hipotekāro kredītu piedāvājums vai tikai patēriņa kredītu piedāvājumus, jo katrai kredītu grupai ir citi nosacījumi, kas būtiski maina GPL lielumu.

Lai gan gada procentu likme ir jāuzrāda visa veida aizdevumiem, vissaprotamāko un korektāko informāciju šī likme sniedz tikai par ilgtermiņa aizdevumiem, kuru atmaksas termiņi mērāmi gados, ko norāda arī pats likmes nosaukums.

Aprēķinot GPL īstermiņa aizdevumiem, tiek iegūti astronomiski skaitļi, kas atspoguļo pārmaksu par aizdevuma termiņu, kas nemaz neeksistē, jo aizdevums ir jāatdod krietni vien ātrāk. Lai salīdzinātu īstermiņa aizdevumu cenas, ieteicams salīdzināt aizdevēju norādītās komisijas maksas par jums nepieciešamo aizdevuma atmaksas termiņu, piemēram, salīdzināt komisijas maksas par 50 EUR aizdevuma ar atmaksas termiņu uz vienu mēnesi.

Aizdevēju piedāvājumu klāsts ir visai liels, tāpēc, lai orientēšanās tajā būtu daudz vienkāršāka un tiktu izvēlēts izdevīgākais aizdevuma variants, izmantojiet kredītu salīdzinātāju, kas pieejams te pat internetā. Ar tā palīdzību vienkopus varēsiet apskatīt gan piedāvāto aizdevumu nosacījums, gan arī gada procentu likmes un citu svarīgu informāciju.

Ja vēlaties noformēt ilgtermiņa aizdevumu, piemēram, hipotekāro kredītu, tad jārēķinās ar to, ka Jums piedāvātā procentu likme var nedaudz atšķirties no tās, kas norādīta plaši pieejamajā aizdevuma piedāvājumā, jo katra klienta pieteikums tiek izskatīts un pielāgots individuālajām vajadzībām. Taču noformējot kādu no internetā pieejamajiem īstermiņa aizdevumiem, par aizdevumu maksāsiet tieši to naudas summu, kas norādīta kredītu kalkulatorā vai salīdzinātājā.

Salīdzinot aizdevumu procentu likmes noteikti ņemiet vērā arī aizdevēju piedāvātas akcijas un atlaides, kas varētu ievērojami samazināt maksu par aizdevumu, pat tad ja tā piedāvātā gada procentu likme nav pati zemākā. Dažādas aizdevumu akcijas rīko gan banku, gan nebanku aizdevēji, tāpēc aizdevumus ar atlaidēm iespējams atarts gandrīz ikvienā aizdevumu kategorijā.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *