Alga

Alga ir tas, ko mēs saņemam par to, ko esam izdarījuši. Etimoloģijas (vārdu izcelsmes) vārdnīcā vārds ‘alga’ saistāms ar indoeiropiešu vārdu, kas laikam atvasināms no vārda ar nozīmi ‘malt, saberzt’. Tātad zināmā mērā alga ir kaut kas transformēts, ko mēs iegūstam darba rezultātā, saistīts turklāt ar zemniecību un agrikultūru. Mūsdienās ar vārdu alga visbiežāk saprot samaksu par kādu darbu, visbiežāk – ikmēneša alga, kuru mums maksā mūsu priekšnieks.

Algas Latvijā

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, vidējā alga Latvijā 2015. gadā bija €603 mēnesī pēc nodokļiem. Daidz vai maz – spriediet paši, taču izrādās vēl citi pētījumi saka, ka īstā alga esot daudz lielāka. Piemēram, portāla algas.lv 20 000 aptaujātiem sava vidējā alga sanāk €800 mēnesī pēc nodokļiem, taču var jau, protams, teikt, ka ne jau visi tur grib norādīt savas algas, turklāt ne jau visiem ir pieejams internets. Lai vai kā, skaidrs, ka Latvijā vidējā alga ir lielāka par €603 mēnesī, taču nav īsti skaidrs, cik lielāka.

Salīdzinājumam, Igaunijā vidējā alga pēc oficiāliem datiem ir €871 mēnesī, Lietuvā – €554 mēnesī. Latvijā tradicionāli algas aug ātrāk, nekā iekšzemes kopprodukts, un viens no dīvainajiem iemesliem šādai tendencei varētu būt tas, ka Latvijā ir tik maz cilvēku un paliek vēl mazāk.

Kas pelna visvairāk?

Visaugstākās algas Latvijā tradicionāli ir valsts uzņēmumu valdēs, IT sektorā, finanšu sektorā un citur. Drīz pateicoties mediķu un skolotāju algu reformām arī šie valstij ļoti nozīmīgie sektori tiks aplaimoti ar augstākām algām un varbūt beidzot kļūs par prestižām profesijām – kā tam vajadzētu būt bijis jau sen. Tāpat visvairāk, protams, pelna vīrieši, kuri Latvijā pelna aptuveni 15% vairāk, nekā sievietes. Tas gan ir zem ES vidusmēra rādītāja.

Kādas izmaiņas algās gaidāmas tuvākajā nākotnē?

Latvijā algas aug salīdzinoši ātri. Pašlaik tiek gatavoti algu grozījumi vairākām publiskā sektora algām – jau minētajiem skolotājiem un mediķiem – kā arī tiek gatavoti pasākumi, lai mazinātu nodokļu slogu tiem, kas pelna mazāk, kā arī kuri atbild par vienu vai vairākiem apgādājamiem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *