Akciju tirgus

Akciju tirgus ir vieta (visplašākajā šā vārda nozīmē), kurā pērk un pārdod akcijas – vērtspapīrus, kuri apliecina noteiktas summas iemaksu kādā uzņēmumā un dod iespēju īpašniekam saņemt peļņu un izmantot citas akcionāru tiesības. Pasaules akciju tirgū ir akcijas, kas vērtas vairākus desmitus triljonu dolāru. Ar akcijām tirgojas vērtspapīru biržā (fondu biržā). Tās ir juridiskas personas, kas nodrošina tirgošanos ar vērtspapīriem. Pašlaik vērtspapīru iegāde notiek gandrīz tikai elektroniski. Latvijā vienīgā fondu birža ir NASDAQ OMX Riga. Pasaulē lielākā fondu birža ir Ņujorkas fondu birža.

Kā uzņēmums ienāk fondu biržā?

Uzņēmumi ienāk akciju tirgū ar akciju publisko piedāvājumu, kas tiek veikts, vai nu lai palielinātu pieejamo kapitālu, vai pārdotu esošo akcionāru akcijas. Tā ietvaros tiek noteikta vienas akcijas cena, un tas tiek veikts “ar mērķi iegūt kapitālu uzņēmuma attīstībai vai pārdot esošo akcionāru kapitāldaļas par tirgus cenu.” Sekojot publiskajam piedāvājumam, uzņēmums parādās fondu biržā, un tā akcijas var tikt pirktas un pārdotas. Jāņem vērā, ka var notikt vairāki akciju publiskie piedāvājumi.

Kā sākt darbību biržā?

KredītkartesParasti cilvēki, vēloties nopelnīt biržā, sākumā izpēta šo naudas pelnīšanas veidu un vēršas pie brokeriem vai bankām. Vairākas bankas piedāvā bezmaksas konsultācijas par šo investīciju veidu. Perspektīvākai naudas pelnīšanai speciālisti iesaka rēķināties ar aptuveni 3000 eiro lielu sākuma summu, ko ieguldīt vairākās vērtspapīru akcijās – arī tāpēc, ka fondu biržas kopējai akciju vērtībai ir tendence pieaugt; piemēram, ASV biržās akciju vērtība stabili aug par kādiem 10% gadā, par spīti krīzēm un stagnācijas periodiem. Tomēr iesācēji var ieguldīt kādus 100-200 eiro, vienkārši, lai izpētītu, kā tirgus strādā, un ja šis pelnīšanas veids šķiet perspektīvs, var sākt ieguldīt citur.

Diezgan droši akcionāriem Latvijā varētu būt ieguldīt NASDAQ OMX Riga pārstāvētajos uzņēmumos, jo par daudzu uzņēmumu perspektīvām vai to trūkumu daļai iedzīvotāju ir zināšana arī bez gada pārskatu un biznesa plānu lasīšanas. Rīgas Fondu biržā tirdzniecība notiek no 10 līdz 14, tāpēc ikvienam, kas vēlas profesionāli vai arī labi amatieriski tirgoties ar akcijām, ir nepieciešams tajā laikā ne tikai būt ar interneta pieeju, bet arī jau būt informētam, piemēram, izmantojot ziņu portālu informāciju, kas var ietekmēt akciju cenas.

Kas nepieciešams, lai darbotos biržā?

Nauda, interese un laiks. Protams, arī iemaņas interneta izmantošanā un interese par ziņām un pasaulē notiekošo. Ja tirgojaties ar akcijām patstāvīgi, nevis izmantojot brokeru pakalpojumus vai banku piedāvātos investīciju fondus, jums būs nepieciešams pasaulē un Latvijā notiekošo savienot ar to, kā tas var ietekmēt akciju cenu. Tas nav tik grūti, cik varētu izklausīties – nav grūti saprast, ka, krītoties naftas cenām, mainīsies arī naftas uzņēmumu cenas, – taču sākumā katra šāda likumsakarība būs jāiemācās, teju kā apgūstot labi ietilpīgu un nemaz ne tik drošu svešvalodu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *